Dziś zaskakująca decyzja szwedzkiego Riksbanku o podniesieniu stóp procentowych nawet o 100 punktów (oczekiwano 75 punktów bazowych), co świadczy o jego determinacji w walce z wysoką inflacją. Wciąż jest to postrzegane przez decydentów jako niezadowalające – prognoza na przyszły rok została podniesiona do 5,1%. od
,2% Więc najprawdopodobniej będzie dalej podnosić stopy procentowe. Szwedzka korona, która osłabiła się w ostatnich dniach, zareagowała na poranną wiadomość silnym wzrostem o prawie 0,8%. w stosunku do dolara. Jednak został dość szybko usunięty.
Jeszcze przed decyzją Riksbanku pojawiła się zapowiedź Ludowego Banku Chin (tu nic się nie zmieniło), ale to Szwedzi w taki sposób zainicjowali ten „jastrzębi” tydzień. Fed jest przed nami jutro wieczorem, aw czwartek wszystkie banki centralne (BOJ, BNS, Bank of Norges, Bank of Turkey i Bank of England). Czy będą mieli dla nas również w zanadrzu „jastrzębie” niespodzianki?
We wtorek rano dolar lekko osłabł na rynku, ale ruchy były czysto estetyczne i zostały następnie wymazane. Rynek czeka na jutrzejsze informacje z Fed, które dadzą impuls do znacznej zmienności.
Dwie inne godne uwagi rzeczy z wiadomości rynkowych. Pierwszym z nich jest zachowanie EURUSD, wsparte komentarzami EBC, który zbliżył się dziś do linii 7-miesięcznego trendu spadkowego na 1,00
- Ciekawe będzie, jak EURUSD zachowuje się po Fed – czy jest próba przebicia tegorocznego minimum 0,9863. Drugim tematem jest inflacja CPI w Japonii. W sierpniu liczba ta gwałtownie wzrosła do 3,0%. r/r/r/r/r/r/r-2,6%, a produkcja podstawowa (z wyłączeniem produktów świeżych) wzrosła do 2,8%. r/r od 2,
% a/a Rynek nie zakłada, że w najbliższy czwartek Bank Japonii będzie miał cokolwiek do zmiany w polityce pieniężnej. Jednocześnie jednak słaby jen zaczyna być problemem dla lokalnych decydentów, a teoretycznie komunikowanie zmian w programie kontroli krzywej dochodowości obligacji (YCC) będzie jednym z najskuteczniejszych środków zmiany trendu jena rynek. … EURUSD – FED handluje kartami, EBC nie…
Wprawdzie dziś wysoka inflacja PPI z Niemiec – sierpień wyniosła 7,9%. m/mi
5,8% rok do roku – skomentował pomysły Europejskiego Banku Centralnego na walkę z inflacją… a jeśli nie kończą się one recesją w głąb gospodarki, to jednak euro nie skorzystało nadmiernie. Po raz kolejny odbiliśmy się od linii trendu spadkowego narysowanej 7 miesięcy temu. Fed rozdaje karty przy tym stole, a także reguluje zasady gry. Wygląda więc na to, że podążamy za formacją, w której w świetle jutrzejszego zapowiedzi najprawdopodobniej zobaczymy EURUSD poniżej 0,99 i być może najniższy w roku, a teraz zostanie przekroczony 0,9863. Pod koniec tygodnia euro może też być bardziej wrażliwe na informacje napływające z Włoch w ramach zaplanowanych na niedzielę wyborów parlamentarnych. Eurosceptyczna koalicja skrajnie prawicowych partii wciąż ma przewagę w sondażach, a Giorgia Meloni może zostać szefem nowego rządu.