Jak kupić akcje? Inwestowanie na giełdzie, inwestycja w akcje, obligacje, papiery wartościowe

Jest tak wiele powodów, aby zacząć inwestować na amerykańskiej giełdzie, że można by napisać o tym książkę. Najważniejsze jest to, że rynek amerykański ma największy kapitał na świecie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ obecność dużego kapitału powoduje, że pracuje tu wielu analityków giełdowych wysokiego szczebla i reporterów finansowych, co daje inwestorom dostęp do wielu wiarygodnych źródeł informacji.


Ponadto, przy dużej grupie klientów, natychmiast tworzony jest zestaw usług i narzędzi, które pomagają inwestorom przeprowadzać badania, testować, badać korelację lub zarządzać ryzykiem.
US Exchange oferuje również dostęp do najbardziej zaawansowanych instrumentów finansowych w historii. Krótko mówiąc, krótka sprzedaż jest oczywista lub jest okazją do zabawy ze spadającymi akcjami lub opcjami handlowymi i innymi instrumentami pochodnymi, co otwiera zupełnie nowe spektrum możliwości dla inwestorów.


Dostęp do Wall Street oznacza również dostęp do najlepszych brokerów na świecie, którzy zapewniają najbardziej profesjonalne środowisko handlowe, ułatwiając nie tylko kupowanie lub sprzedawanie amerykańskich akcji w jednym miejscu, ale także budowanie solidnych fundamentów. analiza i analiza techniczna.


Z którym brokerem handlować na amerykańskiej giełdzie?

Aby kupić amerykańskie akcje, najpierw potrzebujesz brokera, który oferuje dostęp do giełdy Wall Street. To oczywiste. Problem w tym, że jeśli chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, jakie ma do zaoferowania amerykańska giełda, to „byle by” broker nam nie wystarczy.


Więc najpierw powinieneś poszukać brokera, który nie pobiera opłat za nieaktywność konta lub przechowywanie zapasów, a także oferuje niskie opłaty transakcyjne. Ważne jest również, aby broker był zarejestrowany w uznanej jurysdykcji, co zapewnia, że ​​jego działalność podlega przynajmniej częściowej rzeczywistej kontroli. Każdy kraj w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i całych Stanach Zjednoczonych daje dobrą kontrolę nad naszymi pieniędzmi.


Oprócz dostępu do giełdy amerykańskiej, bardzo ważne jest również to, że broker oferuje również dostęp do giełdy opcji. Chociaż nadal nie handlujemy opcjami dzisiaj, prędzej czy później prawie każdy, kto poważnie myśli o inwestowaniu, będzie zainteresowany opcjami. Dla brokera ważne jest również dostarczenie narzędzi analitycznych w postaci wskaźników finansowych firmy, rekomendacji analityków oraz prognoz przychodów i zysków, ponieważ te aspekty są podstawą wyboru firmy inwestycyjnej.
Wszystkie powyższe kryteria spełniają co najmniej dwóch brokerów oferujących identyczne opcje: LYNX Broker (wyższe prowizje, ale obsługa w języku polskim) oraz Interactive Brokers (niższe prowizje, ale obsługa w języku angielskim).


Wybór akcji do zainwestowania

Teraz, gdy mamy dostęp do amerykańskiego rynku akcji, warto zastanowić się, które akcje warto zainwestować w swoim portfelu. Każdy ekspert od razu powie, że są dobre, tanie i bezpieczne. Ale co to znaczy?


Kiedy oceniamy firmę jako „dobrą”, w rzeczywistości oceniamy jej rentowność. Akcje na giełdzie rosną, ponieważ kolejni inwestorzy, którzy do nas przyjdą, są skłonni odkupić „nasze” akcje po wyższej cenie, niż wcześniej za nie zapłaciliśmy. W efekcie ich cena zakupu, tj. cena akcji na publicznej giełdzie wzrasta.
Ale dlaczego nowi inwestorzy mieliby płacić więcej za nasze akcje w przyszłości niż my rok czy dwa temu?
Cóż, stanie się tak tylko wtedy, gdy w przyszłości nowi inwestorzy otrzymają więcej od firmy niż my dzisiaj. Jak kupić akcje? Jedyne, co firma może zaoferować swoim akcjonariuszom, to dochód z działalności, zysk i pieniądze.

Jeśli inwestor zapłaci dziś 50 USD za jedną akcję spółki, która generuje 10 USD rocznie dochodu netto, jest całkiem prawdopodobne, że gdy za kilka lat firma zacznie produkować 20 USD rocznie, więcej inwestorów będzie skłonnych zapłacić 100 USD za te akcje. Akcje. . . Gdyby zamiast tego spółka nadal osiągała takie same zyski jak wcześniej w nadchodzących latach, nie byłoby powodu, aby inwestorzy płacili coraz więcej za swoje akcje.


Dlatego tak ważne jest inwestowanie w akcje charakteryzujące się wysoką dynamiką przychodów, zysków i wzrostu pieniądza. Jednocześnie ważne jest podejście historyczne, a także przewidywania ekspertów na najbliższe lata. Oto dobry dostęp do danych analitycznych dostarczanych przez dobrych brokerów.

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Przed zainwestowaniem w akcje należy zasięgnąć informacji o rynku i zasadach jego działania. Najpierw należy założyć konto maklerskie, które umożliwia inwestorowi dokonywanie transakcji (pisaliśmy m.in. Jak zacząć grać na giełdzie). Aby wybrać odpowiedni pakiet, przeanalizować wszystkie koszty i zabezpieczyć licencję brokera, warto dostarczyć na czas.


Czym jest giełda?

Rynek akcji to rynek, na którym inwestorzy mogą kupować i sprzedawać papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe w zorganizowany sposób. Celem giełdy jest zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich zainteresowanych obrotem papierami wartościowymi. Z jednej strony pozwala zapewnić wystarczającą płynność i przejrzystość rynku przy stosunkowo korzystnej cenie. Jak kupić akcje?
Członkami giełdy są firmy maklerskie i za ich pomocą można inwestować na giełdzie, m.in. dokonywać transakcji giełdowych. Jedyną regulowaną giełdą w Polsce jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest spółką akcyjną iw zakresie rynków regulowanych podlega ścisłej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.


Jak kupić akcje?

Aby wejść na giełdę, inwestor musi otworzyć rachunek inwestycyjny. W przeszłości handlowcy potrzebowali pomocy maklera giełdowego, aby kupować lub sprzedawać papiery wartościowe, kontaktując się z nim np. telefonicznie. Obecnie firmy maklerskie oferują łatwe w obsłudze platformy inwestycyjne. Dzięki temu inwestowanie w akcje stało się łatwo dostępne, a inwestorzy mogą teraz kupować akcje za pomocą zaledwie kilku kliknięć.


Nie zmienił się jednak wybór odpowiedniego brokera. Dobry usługodawca powinien nie tylko umożliwiać tani i wygodny obrót akcjami, ale także wspierać Twoich klientów w zakresie edukacji i zapewniać im dostęp do najświeższych informacji rynkowych. Wybór odpowiedniego brokera to ważna decyzja dla każdego inwestora.

Od jakiej kwoty mogę zacząć inwestować?

Wiele osób ignoruje temat inwestowania na giełdzie i nadal wierzy, że ta metoda pomnażania oszczędności jest dla bogatych, a próg wejścia w inwestycje giełdowe jest związany z kwotami, które są poza ich zasięgiem. Jednocześnie wystarczy kilkaset złotych, aby rozpocząć inwestycyjną przygodę. Warto jednak pamiętać o jednej z najważniejszych zasad inwestowania, aby przeznaczyć kwotę na zakup instrumentów finansowych, które po pierwsze możemy „zamrozić” na kilka miesięcy lub nawet rok, a po drugie, w przypadku zmiany. . w sytuacji ekonomicznej czy problemach rynkowych możemy zaakceptować jego znaczne zmniejszenie lub nawet całkowity zanik. Pomimo możliwości uzyskania wyższego realnego zwrotu z inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi lokatami bankowymi, należy brać pod uwagę możliwe ryzyka i pamiętać o zabezpieczeniu środków do życia.


Kto jest kim na rynku kapitałowym i gdzie otworzyć rachunek maklerski?

Jednym z najważniejszych tematów do zarządzania inwestorami indywidualnymi jest odpowiedź na pytanie „Kto jest kim na rynku kapitałowym”, ponieważ biznes papierów wartościowych w Polsce tworzą różne strony. Każdy, kto chce zostać inwestorem, powinien, wbrew powszechnemu przekonaniu, założyć konto maklerskie nie na giełdzie, ale w firmie inwestycyjnej prowadzącej działalność maklerską.

Członkami giełdy jest około 40 krajowych i zagranicznych spółek

lub stowarzyszeń, które mogą pośredniczyć w obrocie zleceniami na GPW. Usługi powiernicze oferują banki, urzędy i bankierzy. Państwowe Centrum Papierów Wartościowych (KDPW) przygotowuje uzgodnienia transakcji i raporty transferowe, przechowuje papiery wartościowe (w wersji cyfrowej) oraz zarządza listą akcjonariuszy. Wszystkie podmioty są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), która jednocześnie reguluje, monitoruje i kontroluje rynek giełdowy, aby wszystko działało zgodnie z zasadami, a uczestnicy rynku mieli zaufanie i bezpieczeństwo swoich działań.

Bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski (NBP),

również odgrywa bardzo ważną rolę na rynku kapitałowym, co przyczynia się do sprawnego funkcjonowania sektora bankowego, ale także działa na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego. NBP jest też nazywany bankiem banków, ponieważ wszystkie inne banki mają własne rachunki. Jaka jest więc rola giełdy?


GPW jest siedzibą rynku kapitałowego, organizuje działalność gospodarczą,

tj. pośredniczy w kupnie i sprzedaży instrumentów notowanych na giełdzie – w dużym uproszczeniu większość transakcji dokonywana jest na giełdzie, tzw. w sesji Handel odbywa się każdego dnia roboczego i całkowicie wirtualnie, dlatego bardzo ważnym zadaniem giełdy jest zapewnienie bezpieczeństwa operacji. W związku z tym działy operacyjne są odpowiedzialne za codzienne przeprowadzanie niezbędnych działań, aby przechowywane i informacje o poziomach zamówień w paszportach oraz dokonywanych transakcjach były stale dostępne dla klientów.


Co to jest harmonogram sesji handlowej?

Regularny harmonogram handlu akcjami rozpoczyna się o 8:30. kiedy zamówienia są przyjmowane, a handel ma się rozpocząć o godzinie 9:00. Ciągła działalność trwa do 16:50. Kolejne 10 minut to faza przed zamknięciem. Ceny zamknięcia ustalamy na godz. Prace nad rozbudową potrwają kolejne 5 minut, czyli do 17:05.


Co decyduje o cenie akcji?

Cena akcji zależy od wielu kryteriów, z których najważniejsze to tzw. sytuacja fundamentalna lub finansowa, analiza sektorów gospodarczych, w których działa przedsiębiorstwo, czy też analiza finansowa przedsiębiorstwa. Nie należy jednak zapominać o bardzo ważnym czynniku, jakim są ludzkie emocje i indywidualna ocena przyszłości danej firmy. Głównie ze względu na opinie inwestorów kurs akcji może wzrosnąć lub spaść o kilkadziesiąt procent podczas jednej sesji giełdowej. Należy pamiętać, że giełda posiada odpowiednie regulacje i mechanizmy ograniczające wahania cen w ciągu jednej sesji. Jeżeli kurs chce przekroczyć dozwolony poziom, oferta zostaje wstrzymana, a następnie przewodniczący sesji decyduje o zmianie ewentualnej dozwolonej ceny – tzw. różnic statycznych.


Odczucia ludzi najlepiej ilustrują ostatnie dwa lata, kiedy inwestorzy zmierzyli się z sytuacją w zakresie wartości spółek, pandemią Covid-19 i rosyjskim atakiem na Ukrainę. Był to czas ekscytacji na rynku i dużych wahań cen – niektóre firmy straciły na wartości, ale były też takie, które przynosiły wysokie zwroty z zainwestowanego kapitału.

Julia Włodarczyk

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.