Umowa żywnościowa sponsorowana przez ONZ obniża ceny
Indeks cen światowych Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności ponownie spadł w lipcu, dalej od rekordowego poziomu osiągniętego w marcu.
Indeks Cen Żywności Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który śledzi najczęściej sprzedawane artykuły spożywcze na świecie, wynosił średnio 140,9 w zeszłym miesiącu, w porównaniu ze zrewidowanymi 154,3 w czerwcu. Wskaźnik czerwcowy został wcześniej ustalony na poziomie 154,2.
Lipcowy wskaźnik był nadal o 13,1% wyższy niż rok wcześniej, do czego przyczyniły się następstwa konfliktu na Ukrainie, niekorzystne warunki pogodowe oraz wysokie koszty produkcji i transportu.
„Spadek cen żywności z bardzo wysokich poziomów jest mile widziany, ale pozostaje wiele niewiadomych” – powiedział główny ekonomista FAO Maximo Torero.
Ponure perspektywy światowej gospodarki, niestabilne kursy walut i wysokie ceny nawozów, które mogą wpłynąć na przyszłą produkcję i źródła utrzymania rolników, stanowią poważne wyzwania dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział.
Indeksy cen oleju roślinnego, cukru, nabiału, mięsa i zbóż spadły w lipcu w ujęciu miesięcznym, a pszenica spadła o 14,5%, częściowo z powodu porozumienia zawartego między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ w sprawie odblokowania eksportu zbóż z porty Morza Czarnego.
Indeks cen kukurydzy spadł w lipcu o 10,7%, również częściowo z powodu umowy rosyjsko-ukraińskiej, a także zwiększonej sezonowej podaży od kluczowych producentów w Argentynie i Brazylii, powiedział FAO.
Trzy statki przewożące łącznie 58 041 ton kukurydzy mogły w piątek opuścić ukraińskie porty, podała organizacja prowadząca operację. Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek z Odessy