Rosnące obawy przed globalną recesją, a także malejące obawy o światowe niedobory żywności pomagają złagodzić gwałtowny wzrost na rynkach zbóż, ale presja na dostawy żywności może utrzymywać się przez lata, twierdzą dyrektorzy generalni i ekonomiści rolnictwa.
Ceny surowców rolnych, takich jak kukurydza i pszenica, spadły w ostatnich tygodniach po kilkumiesięcznych wzrostach spowodowanych wybuchem działań wojennych na Ukrainie pod koniec lutego. Konflikt między dwoma gigantami rolnymi spowodował, że ceny kontraktów terminowych na pszenicę na Chicago Mercantile Exchange wzrosły w marcu o 4 dolary za buszel, ale potem ceny spadły poniżej poziomu sprzed konfliktu, spadając o ponad 5 dolarów za buszel, czyli 40%.
W ciągu kilku tygodni od wybuchu działań wojennych na Ukrainie urzędnicy i firmy rolnicze starały się zmienić ponad stuletni system handlu zbożem, a kraje na całym świecie podejmują działania na rzecz zwiększenia krajowej produkcji zboża lub zaopatrywania w plony z nowych źródeł za granicą w w przypadku braku dużych dostaw kukurydzy, pszenicy i oleju słonecznikowego z Europy Wschodniej.
Teraz zamieszanie wojenne w jednym z największych spichlerzy na świecie słabnie, według ekonomistów i dyrektorów ds. rolnictwa, którzy stwierdzili, że wysokie ceny zbóż na początku tego roku odzwierciedlały najgorsze scenariusze globalnej niestabilności, które jeszcze się nie zmaterializowały. Po zablokowaniu ukraińskich portów Morza Czarnego gwałtownie rosnące ceny zbóż zmieniły globalne przepływy handlowe i wzorce konsumpcji, zmuszając niektórych konsumentów do używania substytutów pszenicy, takich jak wypieki, i realokacji upraw tam, gdzie są potrzebne w najbliższej przyszłości, twierdzą ekonomiści i urzędnicy. czas.
Jednak urzędnicy ds. żywności i rolnictwa ostrzegają, że zagrożenie dla światowych dostaw zboża nadal istnieje i że prawdopodobnie będą się utrzymywać wyższe ceny żywności.
„Kryzys żywnościowy szykuje się” – powiedział Patrick Lockwood-Taylor, prezes amerykańskiego oddziału Bayer AG, który dostarcza rolnikom z Rosji i Ukrainy nasiona i pestycydy do upraw. „Dostęp do żywności i bezpieczeństwo żywnościowe są zagrożone”.
Wytchnienie na rynku zbóż
Kontynuacja eksportu z Rosji pomogła złagodzić obawy przed globalnym kryzysem żywnościowym, ponieważ prognozuje się, że rosyjscy rolnicy zbierzą w tym sezonie rekordowe zbiory pszenicy, chociaż przeciwności związane z konfliktami mogą ograniczyć dostawy. Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ uzgodnili w zeszłym tygodniu części planu wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego, budząc nadzieję, że można uniknąć większego niedoboru. Jednak każda umowa musi zostać zatwierdzona przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.
Ekonomiści i prezesi twierdzą, że obawy, że spowolnienie gospodarki może zmniejszyć popyt na produkty rolne, również wywierają presję na zboża, ponieważ menedżerowie inwestycyjni, w tym fundusze hedgingowe, obstawiali w ostatnich tygodniach dalszy wzrost cen zbóż.
Spadek cen zbóż przyniósł ulgę rządom i firmom spożywczym, zwłaszcza w krajach rozwijających się, które borykają się z gwałtownym wzrostem cen żywności. Wskaźnik cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, będący miarą kosztów najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, spadał przez trzy kolejne miesiące od rekordowego poziomu na początku roku, ponieważ importerzy spieszą się, aby kupić pszenicę i inne uprawy po niższych cenach.
Korzystają również gospodarstwa rolne i firmy spożywcze w bogatszych krajach. Rzecznik prasowy właściciela drobiu Perdue Farms Inc. wspomniane koszty pasz spadły w ostatnich dniach ze szczytowego poziomu na początku roku, pomagając obniżyć główne koszty dla firm mięsnych. Ceny kukurydzy spadły o ponad 20% od połowy maja, a ceny śruty sojowej spadły o około 10%.
Wysokie ceny będą się utrzymywać
Jednak na całym świecie oczekuje się, że zapasy zbóż i nasion oleistych pozostaną na niskim poziomie w tym sezonie, a globalne zapasy pszenicy prognozowane przez USDA spadną o 4% do 268 milionów ton metrycznych, najniższego poziomu od sześciu lat.
Dzięki temu ceny są wyższe niż w ostatnich latach, zwłaszcza że zła pogoda stwarza niepewność w kluczowych regionach uprawy roślin na całym świecie. Wysoka wilgotność w niektórych częściach Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych spowolniła wiosenne sadzenie kukurydzy i soi, a susza dotknęła teraz ponad dwa razy więcej obszarów niż trzy miesiące temu, według amerykańskiego Centrum Monitorowania Suszy. Sucha pogoda ogranicza uprawę pszenicy w Argentynie, twierdzą analitycy rolni.
Pomoc Ukrainie
Na Ukrainie trwają działania wojenne, a niektóre tereny rolnicze są okupowane przez wojska rosyjskie lub pod ostrzałem. Ogromne zapasy krajowe i niski eksport również wywierają presję na zboże na Ukrainie, a perspektywa nowych upraw bez wystarczających rynków zbytu grozi dalszym spadkiem cen.
Zdaniem wiceministra ds. polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Markijana Dmitrasewicza budzi to obawy o brak funduszy. Bez odpowiedniej sprzedaży ukraińscy rolnicy mogą mieć trudności z pozyskaniem nasion, paliwa i innych materiałów potrzebnych do jesiennego siewu.
Andrey Sizov, dyrektor zarządzający SovEcon, firmy konsultingowej specjalizującej się w rynkach zbożowych Morza Czarnego, uważa, że cena zboża na Ukrainie może spaść o 30-50% w ciągu najbliższych kilku miesięcy, jeśli porty Morza Czarnego pozostaną zamknięte, co zmusi rolników do przechowywania uprawy, których nie mogą eksportować. Według niego, jeśli rolnicy nie otrzymają środków, powierzchnia zasiewów na Ukrainie jesienią tego roku może zostać zmniejszona o ten sam stosunek.
Jako Christos Dimopoulos, współprzewodniczący globalnego oddziału agrobiznesu giganta towarowego Bunge Ltd. BG 1,50%▲, po eksporcie zboża z Ukrainy kolejnym dużym problemem dla zapewnienia dostępności żywności będzie stworzenie stabilnych warunków finansowych dla rolników pracujących w kraju.
„Uprawa roślin to biznes” – powiedział Dimopoulos. „Musimy stworzyć odpowiednie warunki dla ukraińskiego rolnika”.
Światowi producenci rolni starają się pomóc ukraińskim rolnikom sfinansować kolejny sezon sadzenia. Lockwood-Taylor z Bayera powiedział, że firma planuje nadal dostarczać ukraińskim rolnikom potrzebne produkty, nawet jeśli przyniosą one straty. Powiedział, że niemiecka firma przekazała Ukrainie około 40 000 worków nasion, chociaż ma trudności ze znalezieniem wystarczającej liczby ciężarówek, aby przetransportować produkty do rolników.
Producent pestycydów i nasion Syngenta Group, wraz z innymi dostawcami, zgodził się niedawno udzielić ukraińskim rolnikom pożyczki w wysokości 400 milionów dolarów na zakup nasion i chemikaliów z wykorzystaniem upraw jako zabezpieczenia.
Na skraju głodu
Urzędnicy ds. żywności na całym świecie wciąż alarmują o rosnącym poziomie głodu. Dyrektor Światowego Programu Żywnościowego David Beasley powiedział w tym miesiącu, że rosnące ceny żywności, paliw i nawozów w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie grożą zaostrzeniem głodu na całym świecie. Niedawna analiza przeprowadzona przez WFP wykazała, że rekordowa liczba 345 milionów ludzi, którzy są dotkliwie głodni, znajduje się na krawędzi głodu. Ponadto istnieje realna groźba, że liczba ta w najbliższych miesiącach wzrośnie.
„Kryzys cen żywności wciąż trwa” – powiedział Steven Nicholson, globalny strateg ds. zbóż i nasion oleistych w pożyczkodawcy Rabobank. „Jeszcze nie pokonaliśmy wszystkich trudności”.