Cena złota spadła do świeżego 11-miesięcznego minimum podczas wczesnej sesji w Ameryce Północnej.
Dolar osiągnął niemal dwudziesięcioletnie maksimum i nadal wywierał presję na spadki.
Agresywna podwyżka stóp Fed, rosnące rentowności obligacji amerykańskich przyczyniły się do wyprzedaży w ciągu dnia.
Obawy o recesję, nastroje związane z odcięciem się od ryzyka nie zrobiły wrażenia na bykach ani nie wspierały metalu.
Cena złota z trudem wykorzystała dobry ruch ożywienia z poprzedniego dnia z obszaru 1707 USD i ponownie znalazła się pod presją sprzedaży w czwartek. Spadek w ciągu dnia przedłużył się przez wczesną sesję w Ameryce Północnej i sprowadził XAUUSD do najniższego poziomu od sierpnia 2021 r., a niedźwiedzie wciąż czekały na trwałe wybicie poniżej granicy 1700 USD.
CENA ZŁOTA POD PRESJĄ CIĄGŁEGO KUPOWANIA USD
Dolar amerykański wznowił nieustanny wzrost i poszybował do nowego dwuletniego maksimum w obliczu perspektywy bardziej agresywnego zacieśniania polityki przez Rezerwę Federalną. Silniejszy USD był postrzegany jako kluczowy czynnik wywierający silną presję w dół na złoto denominowane w dolarach. Departament Pracy USA poinformował, że główny wskaźnik CPI w USA przyspieszył w czerwcu do 9,1% – najwyższego poziomu od listopada 1981 r. Dane przypieczętowały argumenty za kolejnym ogromnym ruchem podwyżek stóp Fed i nadal stanowiły podstawę dla złotówki.
Podwyższone rentowności obligacji dodatkowo ważyły na XAUUSD
Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły po tym, jak prezes Fed z Atlanty Raphael Bostic powiedział w środę, że wszystko jest w grze, aby ograniczyć utrzymujący się wzrost presji inflacyjnej. Rynki szybko zareagowały i zaczęły wyceniać możliwość historycznej podwyżki stóp o 100 punktów bazowych jeszcze w tym miesiącu i zepchnęły rentowność benchmarkowych 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych z powrotem bliżej progu 3,0%. Podwyższone rentowności amerykańskich obligacji skarbowych dodatkowo przyczyniły się do odejścia od nieopłacalnego złota.
Silniejszy druk PPI potwierdził jastrzębie oczekiwania Fed
Publikacja czwartkowego indeksu cen producentów (PPI) , który znacznie przewyższył oczekiwania, potwierdziła jastrzębie oczekiwania Fed. Dane opublikowane przez US Bureau of Labor Statistics pokazały, że wskaźnik popytu na towary finalne przyspieszył w czerwcu do 11,3% w ujęciu rocznym w porównaniu z konsensusem wskazującym na niewielki spadek do 10,7% z 10,9% w maju. To w większym stopniu pomogło zrekompensować wzrost liczby amerykańskich tygodniowych początkowych roszczeń bezrobotnych do najwyższego poziomu od listopada 2021 r.